Ολοκληρώθηκε η δράση του σχολείου μας για την συλλογή πλαστικών καπακιών, τα οποία στη συνέχεια θα μετατραπούν σε αναπηρικά αμαξίδια.

Τα καπάκια από πλαστικά μπουκάλια είναι συνήθως τόσο μικρά, που εύκολα θα μπορούσε να παραβλέψει κανείς τη ρύπανση που προκαλούν στο περιβάλλον. Όμως, έρευνες έχουν δείξει ότι τα καπάκια από πλαστικά μπουκάλια είναι ένα από αντικείμενα που βρίσκονται περισσότερο στα σκουπίδια παραλιών, κατά τη διάρκεια επιχειρήσεων καθαριότητας και είναι το δεύτερο πιο συχνά πεταμένο αντικείμενο, μετά τα αποτσίγαρα.

Έτσι, η χωριστή συγκέντρωση καπακιών των συσκευασιών, έχει ως αποτέλεσμα:

α. Τη μείωση του όγκου των «άχρηστων» σκουπιδιών, που πετιούνται στους κάδους ή στο έδαφος και δημιουργούν ένα αισθητικά αρνητικό αποτέλεσμα.

β. Την ανάπτυξη περιβαλλοντικής ? οικολογικής συνείδησης, εντάσσοντας την ανακύκλωση στην καθημερινότητα των μαθητών

γ. Τη συμβολή και προσφορά στις πρωτοβουλίες της κοινωνικής ευαισθητοποίησης καθώς μετατρέπονται σε αναπηρικά αμαξίδια.